21 Oca 2018

İK Ve Yasal Uygulamalar Bakımından Geleceğe Hazırmısınız?

2017 Yılı sonunda ve öncesinde Yasal uygulamalardaki önemli değişiklikler firmaların geleceğe hazırlanmaları için sayılı günlerin kaldığı bu günlerde firmalar İK alt yapı çalışmaları ve yasal uygulamalar bakımından riskli ve zor bir döneme girmiş bulunmaktadır.

Firmaların geleceğe hazır olmamaları halinde; ciddi yaptırımlar ile karşılaşması önemli maliyetler, İPC, Vergi ve SGK sorunları ile uğraşmaları gerekecektir.  Bu nedenle beyanname ve aylık sigorta bildirgelerinin birleştirilmesi ciddi uygulama sorunları ile firmaların karşılaşmasına neden olacaktır.  Birleştirmenin 6 ay ertelenmesi firmalara kısa bir süre için avantaj sağlasa da konunun önemini bilmeyen İşveren, Yönetici, İK uzmanları, Mali Müşavirler’ inde hapis cezası da 05.12.2017  Tarihinde yayınlanan Sigorta işlemleri Yönetmeliği ile yürürlüğe girmiştir.

Bilhassa bordroda düşük ücret gösteren Asıl İşveren Ve Alt İşverenler, SGK Yönetmeliklerine uygun çalışmayan firmalar, Hapis cezası, İPC, geçmişe yönelik tahakkuklar,devlet teşviklerinin geri alınması, bordroların  yasaya uygun düzenlenmemesi, Puantaj kayıtlarının ve belgelerin eksik olması,yıllık izinlerin doğru kullanılmaması,İSG eğitimlerinin yasaya uygun verilmemesi, gibi bir çok konuda riskler taşımaktadır.

Yapılan hatalı ve yasaya aykırı uygulamaların düzeltilmemesi,risklerin bilinmemesi, İK süreçlerinin yapılandırılmaması firmaları risklere karşı korumadığı gibi geleceğe hazırlanamadıkları için ciddi sorunlar ile karşılaşılacaktır. Unutulmaması gereken konu 01.07.2018 tarihinden itibaren Beyanname ve bildirgelerin birleştirilmesi ile firmaların kendi kendilerini ihbar ederek denetime alınmaları ve savcılığa suç duyurusunda bulunulması ile İşveren, Yöneticiler, Mali Müşavirleri ve bu olayları bilerek devleti zarara uğratılmasına neden olan çalışanlara yönelik yaptırımların boyutu olacaktır.

Firmalara tavsiyemiz yukarıda yer verilen uygulamalar için risklerini öğrenerek tedbir almaları ve geleceğe hazırlanmaları olacaktır. Yarın çok geç olabilir.

Bilgi almak isteyen firmalar İNDENSE ve  İK Yönetim Danışmanı, İş ve Sosyal Güvenlik Müşaviri  Şakir Gülsever  ile iletişime geçerek gereken tedbirler hakkında bilgi alabilirler

Saygılarımızla
Şakir Gülsever
İş ve Sosyal Güvenlik Müşaviri,
İK Yönetim Danışmanı
Bilirkişi- Eğitmen  

İNDENSE: 0216 575 06 51

Şakir Gülsever 0532 236 13 39
sakir@indense.net


Paylaş:
Copyright © Şakir Gülsever | Powered by Şakir Gülsever