22 Şub 2017

Ücret Bordro' larınız Doğru Düzenleniyor mu?Şirketlerde çalışanına aylık ücretleri ve diğer ödemelerinin yapılması için ücret bordrosu veya 4857 sayılı İş Kanunu ilgili maddesine göre Ücret Hesap Pusulası hazırlanması ve hesaplanan ücretlerin çalışanın banka hesabına yatırılması gerekmektedir.

Bordroların hazırlanması sırasında çeşitli yasalarda yer verilen bilgileri taşıması gerekmektedir. Bordrodaki eksik bilgiler nedeniyle T.T.K gereğince idari para cezası kesildiği gibi açılan iş davaları kaybedilmekte, sigorta ve vergi kaçağına neden olunmaktadır.

Aylık Ücret Bordro' larındaki bilgi ve düzenleme hataları çalışanların şikayetleri ile kısa sürede ortaya çıktığı gibi veya 5-10 yıl içerisinde açılan İş Davaları, Çalışma Bakanlığı Denetimleri, SGK denetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulmuş bulunan KADİM( Kayıt Dışı İstihdam Merkezi) tarafından ortaya çıkarılmaktadır.

Kaybedilen iş davaları ile ilgili olarak İş Mahkemeleri tarafından Vergi idaresi ve KADİM ‘ e yapılan bildirimler ile geçmişe yönelik bordro düzenleme ve idari para cezaları önemli boyutlara varmaktadır. Bir yıl içerisinde eksik yapılan bordrolar için SGK tarafından 42.660.00.TL idari para cezası kesildiği gibi farklar ve vergi kaçağı cezaları ayrıca değerlendirilmektedir.

Ücret bordroları kimin tarafından yapılırsa yapılsın bilgi eksikliği nedeniyle şirketler önemli para cezaları ve vergi kaçağı nedeniyle kayıplar yaşamakta veya 10 yıllık sürede açılacak iş davaları ile kayıplar yaşamaları kaçınılmazdır.

Şirketlere önerimiz ücret bordroları düzenlemeleri ile ilgili denetim yaptırarak şimdi veya gelecekte karşılaşacağı riskleri karşı önlem almalarıdır.

Saygılarımla.

Şakir Gülsever
İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Müşaviri
İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı
Bilirkişi ve Eğitmen  


Paylaş:
Copyright © Şakir Gülsever | Powered by Şakir Gülsever