31 Ara 2013

GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMELERİNDE ŞİRKET RİSKLERİ-2

Geçici İş Göremezlik ödemeleri hakkında yazdığım makale ile ilgili bir arkadaşımızın değerlendirme yapması nedeniyle yazıma açıklık getirmek üzere ek yazı yayınlanmıştır.

Yazdığım makalenin çalışanları zor durumda bırakacak bir yazı olarak değerlendiren arkadaşım “Çalışanları zor durumda bırakacak bir yazı” yı yayınlayarak çalışanlara zarar verdiğimi yazmış. Geçici iş göremezlik ödemelerinin yasada belirtilen şekilde yapılmasının raporlu olan arkadaşlara zarar verecek hiç bir boyutu bulunmamaktadır. Ancak çalıştıkları firmalara oldukça önemli zarar vermektedir.

Raporlu olan işçiler çalışmadıkları (raporlu olarak işe gelmedikleri) günler ile ilgili olarak ücretlerini SGK ‘dan almaktadırlar. Yatarak tedavilerde biraz düşük olsa da işveren tarafından prim ödemesi ile denge kurulmaktadır. Ayakta tevdilerde ise normal ücreti kadar veya biraz üzerinde ödeme yapılmaktadır.

Yazı yayınlamamın nedeni yasal uygulamaların bilinmemsi nedeniyle şirketlerde İnsan Kaynakları uygulamalarını yapan çalışanların zarar görmemesi ve grupta yetki alan arkadaşların yanlış uygulama yapmamaları için yazılan bir yazıdır. Personelin her hangi bir zararı söz konusu değildir.

Aşağıda yazılı açıklamalar sizlere yeterli bilgi sağlayacaktır. Ancak hala ek bilgiye ihtiyacınız olursa sakir@indensehr.com mail adresime yazabilirsiniz. Yasa bu konuda gayet açık yanıltıcı belge düzenleme nedeniyle sigorta ödediği paraları geri almaktadır. Çalışanlar yönünden herhangi bir kayıp söz konusu değil. Ancak yapılan hatalı uygulamalar sonucu işveren 4 ay raporlu olan bir personel için yaklaşık 15.000 TL zarar etmektedir. Raporlu personel sayısının 25-30 olduğu şirketlerde hatalı uygulama nedeniyle faizler ile birlikte 400.000 - 450.000 TL şirket zarar etmektedir. Bu zararın sebebi ise yasaları bilmeden savunmaktan kaynaklanmaktadır.

Hatalı işlem yapılması ve SGK tarafından geri alınması nedeniyle Personel Özlük işleri ve Bordro uzmanları, Mali Müşavirler, İnsan Kaynakları Yöneticileri’ hatalı işlemler nedeniyle sorun yaşamak durumunda kalmamaları için bilgilendirme yapılmaktadır.

Saygılarımla,

Şakir GÜLSEVER

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kaynak belirtmeden kısmen veya tamamen yayınlanamaz.
Paylaş:
Copyright © Şakir Gülsever | Powered by Şakir Gülsever